Summit1g vztekle uzemnil všechny silvráky, kteří ho poučovali na streamu

Summit1g vztekle uzemnil všechny silvráky, kteří ho poučovali na streamu Jermi Út, 07/07/2020 - 16:22

více »

V právním sporu Tfue vs. FaZe padl souhrnný rozsudek

V právním sporu Tfue vs. FaZe padl souhrnný rozsudek lukas.ludvik Út, 07/07/2020 - 15:43

více »

První kvalifikaci TP-Link PUBG Mobile ligy ovládl tým Inside Games

První kvalifikaci TP-Link PUBG Mobile ligy ovládl tým Inside Games Tooolki Út, 07/07/2020 - 13:50

více »

Ve středu máte poslední možnost se probojovat do finále AOC MČR turnajové série

Ve středu máte poslední možnost se probojovat do finále AOC MČR turnajové série huhy Út, 07/07/2020 - 13:00

více »

Elektronický sport je kompetitivní hraní na profesionální úrovni v organizovaném formátu (turnaj nebo liga) s určitým cílem (např. vyhrát šampionát nebo peněžní odměnu) a jasným rozlišením hráčů a týmů, kteří proti sobě soupeří.

Esport znamená zkráceně elektronický sport, varianty eSport, e-sport a e-Sport jsou nesprávné.

Esportový nadšenec je ten, kdo sleduje profesionální esport více než jednou za měsíc. Celkové obecenstvo tvoří nadšenci spolu s občasnými diváky, kteří jej sledují méně než jednou za měsíc.

Povědomí o esportu má každý, kdo o něm někdy slyšel, ale není jeho účastníkem ani divákem.

Profesionální esportový klub nebo organizace je právní subjekt slučující smluvně uvázané esportové hráče a týmy za účelem reprezentace jeho barev a účastí na profesionálních a poloprofesionálních turnajích.

Amatérský esportový klub nebo organizace je právní subjekt bezesmluvně slučující esportové hráče a týmy za účelem reprezentace jeho barev a účastí na poloprofesionálních a amatérských turnajích.

Profesionální hráč je ten, kdo má podepsanou smlouvu v určitém klubu nebo organizaci, reprezentuje jeho barvy a věnuje se hraní na plný úvazek.

Poloprofesionální hráč je ten, kdo má podepsanou smlouvu v určitém klubu nebo organizaci, reprezentuje jeho barvy a věnuje se hraní na částečný úvazek.

Amatérský hráč je ten, kdo nereprezentuje žádný klub nebo organizaci, nebo jej reprezentuje bez řádně podepsané smlouvy.

Esportová akce je soutěžní klání (turnaj nebo liga), ve kterém týmy nebo hráči vzájemně soupeří s cílem zvítězit. Akce se rozdělují na online a offline turnaje.

Online turnaj je soutěžní klání (turnaj nebo liga), kterého se týmy a hráči účastní přes internet a nemusejí být přítomni na pořadatelem určené lokaci.

Offline turnaj je soutěžní klání (turnaj nebo liga), kterého se týmy a hráči účastní na pořadatelem určené lokaci. Turnaje se rozdělují na TUP a BYOC/BYOD akce.

TUP akce je forma offline turnaje, jehož pořadatel připraví týmům a hráčům vlastní hrací místo. Jde o zkratku anglického pojmu „Turn Up & Play“.

BYOC/BYOD akce je forma offline turnaje, jehož pořadatel připraví týmům a hráčům vlastní hrací místo. Jde o zkratku anglického pojmu „Bring Your Own Computer/Device“.

Pořadatel třetí strany je organizace pořádající esportovou akci, která není vlastníkem ani vydavatelem dané hry.

Online populace je skupina lidí žijících v určité zemi nebo regionu s přístupem na internetu skrze počítačové nebo mobilní zařízení.

Esportová hustota je podíl esportových nadšenců vůči online populace.

Hráč/gamer je každý, kdo hraje hry na počítači, konzoli nebo mobilním zařízením

Herní periferie jsou vybavením pro hráče, jako je myš, klávesnice, sluchátka, ovladač nebo monitor.

Příjmy z mediálních práv vznikají skrze mediální subjekty a zahrnují vyplácení poplatků všem podílovým vlastníkům k zajištění vysílacích práv na vlastní vysílání esportového obsahu.

 

FAQ

Otázka: Co je esport?
Odpověď: Esport (elektronický sport nebo také progaming) je sportovní soutěžení hráčů počítačových, mobilních a konzolových her. Soutěží se formou hry pro více hráčů v různých turnajích a ligových soutěžích, které mají stanovená pravidla hry.

Otázka: Co je ČAeS?
Odpověď: Česká asociace esportu (zkráceně „ČAeS“) je spolkem, ve kterém se dobrovolně sdružují zájemci o esport s bydlištěm na území České republiky. ČAeS má postavení právnické osoby s působností na celém území České republiky, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.

Otázka: Kdo je člen asociace?
Odpověď: Členem asociace se stane jakýkoliv hráč počítačových, mobilních nebo konzolový hráč, který na tomto webu provede řádnou registraci a následně ji aktivuje. Takový člen se najde v seznamu naší členské základny.

Otázka: Kdo je člen asociace?
Odpověď: Členem asociace se stane jakýkoliv hráč počítačových, mobilních nebo konzolový hráč, který na tomto webu provede řádnou registraci a následně ji aktivuje. Takový člen se najde v seznamu naší členské základny.

Otázka: Co je herní tým?
Odpověď: Stejně jako v ostatních sportech se i počítačoví hráči soustřeďují v týmech (často označovány jako klany nebo organizace). Tyto týmy pak hráčům za jejich reprezentaci nabízí zázemí v podobě navštěvované webové stránky, poskytnutí herních serverů a proplácení nákladů na hraní, převážně pak cest a startovného na offline turnaje. Ve velkých organizacích se do zázemí počítají i speciální tréninkové domy (tzv. game house), kde hráči pravidelně trénují a kde mají veškeré sociální zázemí, trenéry, fyzioterapeuty a často i mentální kouče.

Otázka: Co je MČR v počítačových a mobilních hrách?
Odpověď: Mistrovství České republiky v počítačových a mobilních hrách je každoročně největší událostí tuzemské herní scény a zároveň pomyslným vyvrcholením celoroční sezóny. Zatímco v průběhu roku se do kvalifikačních turnajů pro MČR, které se pořádají online na portále www.PLAYzone.cz a offline skrze zastávky PLAYzone arény a další LAN akce zařazené do MČR klasifikace, může zapojit kdokoliv, na velkém finále se už představí pouze ti nejlepší ve vybraných soutěžních titulech.

Otázka: Kam se mám obrátit v případě dotazů?
Odpověď: Pokud na nás budete mít jakýkoliv dotaz, využijte náše kontakty.